پرستارکودک، مراقب نوزاد در منزل یا پرستار کودک در منزل توجه داشته باشند که قبل از عوض کردن نوزاد تمام وسایل مورد نیاز برای عوض کردن کودک کنار دستتان است.مراقب نوزاد در منزل به این امر توجه داشته باشند

چگونه نوزاد را پوشک کنیم؟

که هرگز هنگام عوض کردن نوزاد او را روی تخت تنها نگذارید حتی برای ۱ ثانیه چون ممکن است غلت بزند و از روی تخت پایین بیفتد و دچار آسیب جدی شود.غلت خوردن او زیاد طول نمی کشد به محض اینکه حواس شما پرت شود نوزاد غلت میخورد و پایین می افتد.

پرستار کودک در منزل در هنگام عوض کردن نوزاد به وسایل زیر نیاز دارید:

یک کهنه تمیز

یک تشت کوچک با آب ولرم و یک لیف و حوله نرم یا کتان و یا دستمال مرطوب

پماد

پرستار کودک در منزل به این ترتیب کار را ادامه دهید:

کهنه کثیف را باز کنید و پای نوزاد را به آرامی با آب نیم گرم و دستمال پاک کنید.

با لیف مرطوب نوزاد را تمیز کنید در صورتی که نوزاد شما نسبت به پوشک حساسیت پیدا کرده از آنچه که متخصصش توصیه کرده استفاده کنید

پرستار نوزاد در منزل

کهنه (پوشک) نوزاد

از ۴۰ سال قبل که کهنه های یک بار مصرف بچه معرفی شده اکثر نیاز های والدین برآورده شده است. با همه این ها انتخاب نوع کهنه تصمیم گیری است که هر مادر وپرستار کودک با آن روبرو می شوند.

بنابراین باید قبل از تولد نوزاد باید تصمیم خود را بگیرید و کهنه های مورد نظر را خریداری کنید. همچنین بد نیست مراقب نوزاد در منزل بداند که برای نوزادان در روزهای اول روزانه ۱۰ پوشک استفاده می شود.

پوشک های یکبار مصرف

امروزه اکثر پوشک های یکبار مصرف یک لایه داخلی دارد که از نفوذ رطوبت به بیرون جلوگیری می کند. قسمت مرکزی آن از خمیر چوب تصفیه شده و پلیمرهای فوق جاذب به همراه یک پوشش بیرونی ضد آب تهیه شده است.

با گذشت سال هااین پوشک ها نازک تر و سبک تر شده اند و می رود تا نیاز هایی چون استفاده راحت و آسان، محافظت از پوست و… را برآورده کند.

تعویض پوشک یکبار مصرف برای نوزاد توسط پرستار نوزاد

پرستار کودک در منزل آگاهی داشته باشد که وقتی کهنه کثیف را عوض می کنید مدفوع را در داخل کاسه توالت بیندازید. هرگز پوشک را در داخل دستشویی نیندازید چون راه فاضلاب را مسدود می کند.

پوشک را به لایه بیرونی اش بپیچید و داخل سطل زباله بیندازید.

کهنه های پارچه ای

مراقب نوزاد در منزل درک کند که همانند پوشک ها کهنه ها هم در سال های اخیر بافت بهتری پیدا کرده که جاذب رطوبت است.اگر از ماشین کهنه شور استفاده می کنید بهتر است کهنه های کثیف را جمع کنید و یک یا دو بار در هفته بشویید.

کهنه ها را جدای از لباس های دیگر بیندازید.

انتخاب پوشک

انتخاب کهنه در سال های اخیر امر پیچیده ای است چرا که بحث بر سر اثرات مخرب کهنه بر طبیعت است. محوری ترین موضوع، اثر کهنه های یک بار مصرف در محل های دفن زباله است.

در واقع شماری از مطالعات علمی نشان داده است که کهنه های پارچه ای و یکبار مصرف اثرات مخربی چون مصرف انرژی، آلودگی آب و هوا و تجزیه نشدن مواد زائد بر طبیعت دارند.

مراقب نوزاد در منزل در نظر داشته باشد پوست اگر بیش از حد در معرض رطوبت ناشی از ادرار ومدفوع قرار گیرد دچار حساسیت می شود به دلیل اینکه کهنه هایپارچه ای نمی تواند مانندکهنه های یکبار مصرف رطوبت را از پوست نوزاد دور کند به محض اینکه کودک ود را یس کرد باید عوض شود

پرستار کودک

بثورات پوستی ناشی از کهنه کثیف (ادرار سوختگی)

بثورات پوستی ناشی از کهنه کثیف (ادرار سوختگی)

بثورات ناشی از پوشک واژه ای است که برای توصیف قرمزی و التهاب پوست ناحیه در تماس با پوشک به کار می رود.

مراقب نوزاد در منزل بداند که اولین نشانه این بثورات معمولا تورم و قرمزی قسمت های زیر شکم، باسن، اندام تناسلی و چین های کشاله ران است.

پرستار کودک در منزل توجه داشته باشد که این ها قسمت هایی است که تماس مستقیم با کهنه کثیف دارند.این نوع بثورات به ندرت شدت یافته و مشکل جدی درست می کنند و معمولا با مراقبت های مناسب ظرق ۳ تا ۴ روز بهبود می یابد.

دلایل ایجاد این نوع ضایعات  را پرستار کودک در منزل بدانند که عبارتند از:

پوشیدن پوشک خیس برای نوزاد مدت طولانی. رطوبت پوست را بیشتر مستعد سوزش می کند. با گذشت زمان ادرار دال پوشک تجزیه می شود و مواد شیمیایی ایجاد می کند که باعث التهاب پوست می شود.

تعویض نکردن کهنه مدفوعی نوزاد برای مدت طولانی.

عوامل گوارشی موجود در مدفوع پوست را در معرض خطر قرار می دهد و ایجاد بثورات جدی می کند.

بدون توجه به اینکه این بثورات چطور شروع می شود، قسمتی از پوست نوزاد که مبتلا به بثورات شده است در تماس با ادرار و مدفوع آسیب پذیرتر از قبل شده و با گذشت زمان دچار عفونت های باکتریائی و قارچی می شود.

مراقب نوزاد در منزل توجه داشته باشد که عفونت های قارچی بیشتر در کشاله ران و اندام تناسلی و ناحیه زیر شکم ایجاد می شود و تقریبا هیچگاه در ناحیه باسن ایجاد نمی شود.

اگر چه بسیاری از نوزادان در دوره ای از نوزادی به بثورات پوشک مبتلا می شوند اما در نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند (به دلابلی که هنوز نمی دانیم) کمتر رخ می دهد.

پرستار نوزاد بدانند که بثورات پوشک معمولا در سن خاص و شرایط خاصی به وجود می آید:

شیرخواران ۸ تا ۱۰ ماهه.

شیرخواری که به خوبی تمیز و خشک نمی شود.

وقتی شیرخوار اسهال دارد.

زمانی که شیرخوار خوردن غذاهای جامد را شروع می کند. (احتمالا به دلیل به دلیل تغییرات سیستم هاضمه ناشی از مصرف انواع غذاها)

وقتی نوزاد آنتی بیوتیک مصرف می کند. (زیرا این دارو ها باعث رشد قارچ ها می شود که منجر به ایجاد عفونت های قارچی پوست می شود)

پرستار نوزاد توجه داشته باشند به منظور کاهش خطر ادرار سوختگی در هنگام تعویض کهنه نوزاد مراحل زیر را هر روز انجام دهید:

نوزاد به محض اینکه شکمش کار کرد کهنه را عوض کنید. محل را با آب و پارچه تمیز پاک کنید. از دستمال مرطوب های تجاری که ایجاد حساسیت می کند استفاده نکنید.

به محض اینکه نوزاد ود را خیس می کند عوضش کنید تا کمتر در معرض رطوبت قرار گیرد.

پرستار تا جایی که امکان دارد باسن او در معرض هوا باشد یعنی پوشک را دور شکم و گایش سفت نبندید تا هوا رد و بدل شود.اگر علی رغم تمام مراقبت های صورت گرفته با نوزاد دچار بثورات پوستی شد از پماد استفاده کنید تا از زخم بیشتر و عفونت جلوگیری کند.

مراقب کودک التهاب ایجاد شده باید ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت بهبود یابد اگر این اتفاق نیفتاد به پزشک مراجعه کنید.

ادرار

کودک اغلب هر یک تا سه ساعت و برخی اوقات هر ۴ تا ۶ ساعت در روز ادرار می کند. اگر نوزاد بیمار باشد یا تب داشته

باشد یا هوا خیلی گرم باشد حجم ادرار تا حدی کاهش می یابد ولی هنوز نحوه ادرار کردن طبیعی است.

ادرار نبابد با درد همراه باشد. اگر هنگام ادرار کردن کودک با چنین مسئله ای مواجه شدید پرستار کودک پزشک را در جریان قرار دهد.

شاید نشانه عفونت یا مشکلاتی در قسمت های مجاری ادرار باشد.

شاید نشانه عفونت یا مشکلاتی در قسمت های مجاری ادراری باشد. ادرار شیرخوار سالم به رنگ زرد روشن یا تیره است.

(رنگ تیره تر و غلیظ تر زمانی ایجاد می شود که کودک مایعات کمتری نوشیده باشد).

 پرستار کودک در منزل متوجه باشد بعضی مواقع ممکن است لکه های صورتی رنگی روی کهنه ببینید که معمولا با خون اشتباه گرفته می شود.

در اصل این لکه ها به علت غلظت بسیار بالای ادرار است که به رنگ صورتی مایل شده است.

تعویض پوشک بچه توسط پرستار نوزاد درمنزل

پرستار نوزاد توجه کنید تا زمانی که نوزاد در طول روز حداقل ۴ پوشک را خیس کند عاملی برای نگرانی وجود ندارد اما اگر لکه صورتی ادامه داشت با پزشک اطفال مشورت کنید.

پرستار کودک بداند که وجود خون حقیقی در ادرار یا لکه های خونی در ادرار هرگز عادی نیست و باید به پزشک اطلاع دهید.این لکه ممکن است جدی تر از زم سطحی ناشی از ادرار سوختگی پوستی باشد.

اگر خونریزی همراه با علائم دیگری چون درد شکمی یا خونریزی در قسمت های دیگر باشد سریعا نوزاد را نزد متخصص اطفال ببرید.

کار کردن شکم نوزاد (مدفوع)

پرستار کودک در منزل بدانند که مدفوع اولیه نوزاد از اولین روز زندگی تا چند روز بعد را مکونیوم گویند.مکونیوم ماده غلیظ سیاه یا سبز تبره رنگی می باشدکه روده نوزاد را از قبل از تولد پر کردهاست و بعد از تولد در چند روز اول دفع می گردد و به تدریج رنگ مدفوع زرد یا سبز می شود.

اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، مدفوع او باید به رنگ خردلی روشن و حاوی ذراتی مثل دانه باشد. تا زمانی که او شروع به مصرف غذای جامد می کند غلظت مدفوع باید نرم تا شل یا رقیق باشد.

رنگ مدفوع نوزاد

اگر شیر خشک می خورد مدفوع او به رنگ قهوه ای روشن یا زرد است. مدفوع این دسته از نوزادان نسبت به آنهایی که شیر مادر می خورند سفت تر است اما سفت تر از کره بادام زمینی نیست.

اگر نوزادی که از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می کند مدفوعش سفت و خشک باشد نشانه ی آن است که احتمالا مایعات زیادی به او داده نشده یا به علت تب، بیماری یا گرما مایعات زیادی را از دست داده است.

مراقب نوزاد در منزل توجه کنند که مدفوع سفت در زمانی که مصرف غذاهای جامد را شروع کرده اید نشان دهنده آن است که غذا های یبوست آور را زودتر از اینکه سیستم گوارش او آمادگی داشته باشد به او داده اید مثل غلات یا شیر گاو (مصرف شیر گاو براس نوزادان زیر ۱۲ ماه توصه نمی شود).

موارد مهم تری که پرستار کودک در منزل 

باید آنها را در نظر داشته باشند:

پرستار نوزاد بداند که تغییر ناگهانی در رنگ و ادامه دار بودن آن امری طبیعی است. برای مثال

اگر مدفوع سبز رنگ باشد به این معنی است که روند هضم کند شده و به آهستگی صورت می گیرداحتمالا به آن سبب که رژیم غذایی بیشتر از غلات و یا غذا هایی بوده است که نیاز به زمان بیشتری برای هضم شدن داشته اند.

پرستار نوزاد اگر به نوزاد قطره آهن می دهد مدفوع به رنگ قهوه ای تیره می شود. اگر مقعد او دچار زخم سطحی شده باشد ممکن است که رگه های خون در مدفوعش دیده شود.

مخلوط خون در مدفوع کودک

اما اگر مقدار زیادی خون، ترشحات با آب در مدفوعش دیدید سریعا به متخصص اطفال مراجعه کنید.

این امر ممکن است نشانه هایی از بیماری های روده ای باشد که تشیص آن به عهده پزشک است.

مادران عزیز بدانند که از آن جایی که مدفوع نوزاد به طور طبیعی نرم و کمکی آبکی است معملا نمی توان به راحتی تشخیص داد که آیا نوزاد اسهال دارد یا نه.

نا آگاهی مادر و مراقب نوزاد درمنزل

پرستار کودک درمنزل توجه داشته باشند علائمی چون افزایش ناگهانی در دفعات مدفوع(اگر شکم کودک بیش از یک بار بعد از هر وعده غذایی کار کرد) یا آبکی بودن زیاد مدفوع گویای این امر است.

مراقب نوزاد در منزل میداند که اسهال ممکن است نشانه عفونت روده ای یا به علت تغییر در رژیم غدایی کودک باشد.

در نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند تغییر در رژیم غذایی مادر هم می تواند باعث اسهال کودک گردد.

مراقب نوزاد در منزل توجه داشته باشند نگرانی اصلی هنگام اسهال نوزاد تز دست رفتن زیاد آب بدنش است.

در شیرخواران زیر ۲ ماه که اسهال آنها همراه با تب باشد بهترین راه مراجعه به پزشک است.

اما اگر کودکان بیش از دوماه دارد و تب بیشتر از یک روز طول کشید حجم ادرارش را چک کنید.

ادرار در نوزادان

پرستار کودک دمای بدن نوزاد را به روش مقعدی اندازه گیری کند و سپس یافته های خود را با پزشک درمیان بگذارد. او کارهایی که باید انجام دهید را گوش زد می کند.

مطمعن شوید نوزاد به خوبی شیر می خورد  و تعداد دفعات شیر خوردن مختل نشده است

به محض این که متوجه شدید که کودکتان بیمار به نظر می رسد حتما به پزشک مراجعه کنید.

حرکت روده برای هضم غذا

پرستار کودک در منزل به این امر توجه داشته باشد که تعداد دفعات حرکات روده در نوزادان مختلف متفاوت است.

بسیاری از آنها بعد از هر بار شیردهی دفع دارنداین ناشی از رفلکس گاستروکولیک است که باعث می شود هرزمانی که معده پر از غذا شد حرکت روده ها افزایش یافته و باعث دفع مدفوع شود.

شیر مادر

بعضی از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در فاصله ۳ تا ۶ هفتگی تنها یکبار در هفته شکمشان کار می کند که کاملا طبیعی استعلتش آن است که مواد موجود در شیر مادر خیلی کم به عنوان ماده ی زائد جامد از دستگاه گوارش نوزاد دفع می شود.

پرستار کودک در منزل بداند دفعات کمتر مدفوع نشانه یبوست نیست و نباید تا زمانی که مدفوع نرم است (نباید سفت تر از کره بادام زمینی باشد)و نوزاد افزایش وزن ثابت دارد.

شیر خشک

اگر نوزاد شیر خشک مصرف می کند باید حداقل روزی یکبار شکمش کار کند اما اگر کمتر از این میزان بود و مدفوعش هم سفت است به طوری که نوزاد اذیت می شود ممکن است یبوست داشته باشد.

در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا توصیه های لازم را برای حل این مشکل به شما بکند.موسسه پیام آوران ماهان با در اختیار داشتن کادر مجرب ائم از پرستار کودک در منزل و مراقب نوزاد در منزل می تواند شما را در هرچه ایفا کردن نقش مادری کمک نماید